شگفتی های جهان ما


پر وزن ترین نوزاد جهان در سوم ژوئن 1961 در جنوب ترکیه متولد شد و 10.880 کیلوگرم وزن داشت - سبک ترین نوزاد جهان نیز در 1938 در انگلستان به دنیا آمد که فقط 283 گرم وزن داشت.

طولانی ترین دوره حاملگی پستانداران در فیل هندی است که حدود 2 سال و یک ماه است و کوتاه ترین دوره حاملگی متعلق به پستاندارانی است به نام اوپوسوم که حدود 12 روز است.

طولانی ترین عمر در بین پرندگان متعلق به کلاغ است که تا حدود 100 سال عمر می کند و طوطی نیز حدود 73 سال عمر می کند.

بزرگترین تخم پرندگان از آن شتر مرغ که حدود 1.67 کیلوگرم است و کوچکترین نیز متعلق به مرغ مگس خوار است که تقریبا 14 میلی گرم است.

در بین جانداران لاک پشت با بیش از 152 سال بلاترین سن را دارد و فیل اسیایی 78 سال و حرس و روباه حدود 50 سال و زنبور طلایی 6 هفته و پروانه دو ماه و زنبور عسل 1 سال عمر می کند.

محور حرکت وضعی زمین نسبت به خط قائم 23 درجه و 27 دقیقه انحراف دارد کوچکترین تغییری در این انحراف باعث دگرگونی آب و هوا و زندگی جانداران و تقریبا از بین رفتن حیات در کره زمین می شود.

شرکت توشیبای ژابن شبکیه مصنوعی چشم ساخته است که مانند شبکیه طبیعی علائم نوری را دریافت می کند ولی نمی تواند رنگ ها را تشخیص دهد.

بزرگترین آرشیو الکترونیکی ضبط اطلاعات کامپیوتری معادل با 7 مگابایت توسط شرکتی ژاپنی به بازار عرضه شد.
الکترونیکهای ضد چرت که به بازار عرضه خواهد شد که دستگاه کوچکی هستند که پشت گوش نصب می و به محض خم شدن سر آژیری را به صدا در می آورد که به رانندگان بیابانی و کارمندانی که پشت میز می خوابند هشدار می دهد.

نخستین تلسکوپ برای دریافت علائم موجودات زنده در کرات آسمانی در آرژانتین به کار گرفته شد.
ستارشناسان انگلیسی در منچستر سیاره جدیدی را خارج از منظومه شمسی که در کهکشان ساجی تریوس قرار دارد کشف کردند و به نام ستاره نیترونی نامیده اند این نخستین کشف سیاره ای خارج از منظومه شمسی است.

در اوایل سال 2003 میلائدی دانشمندان اروپایی با آزمایشات بیولوژکی توانستند نوزادی شبیه انسان به وجود آورند این عمل با اعتراضات شدید مجامع مذهبی و سپس مجامع مختلف انسانی رو به رو گردید اما شبیه ساری انسان به وسیله دانشمندان ادامه دارد.

سرعت حرکت چرخشی زمین به دور خود و در استوا 1667 کیلومتر در ساعت که این سرعت در هر قرن 30 ثانیه کاهش می یابد.

اولین علائم رادیویی که ساکنان زمین از کرات دیگر دریافت کردند از کره مریخ بوده است.
/ 0 نظر / 24 بازدید