2ـ خوابی که انسان می‌بیند تعبیر دارد.
یعنی آنچه در خواب دیده شکل برزخی یک مسأله است و دنیایی و زمینی آن چیز دیگری است. مثلاً اگر دید که مورچه شده است یعنی متکبر است. شکل برزخی معنای خاص خود را دارد و باید به کسی که متخصص است مراجعه کرد. این نوع خواب هم در قرآن هست. مانند داستان حضرت یوسف و خواب عزیز مصر.

3ـ خوابی که اعتبار ندارد. این نوع خواب بستگی به این دارد که آدم شب چه چیزی و چه مقدار خورده باشد. و به روابط و فعالیت‌های ذهنی و فکری فرد در روز بستگی دارد. در قرآن از این گونه خواب ها به اضغاث احلام(خواب‌های آشفته) تعبیر شده است که هیچ ارزشی ندارند.

حالا خود خواب ارزش دارد یا نه؟
اگر خواب اول باشد ارزش دارد. اگر خواب دوم باشد تا حدودی و اگر خواب سوم باشد اصلاً ارزش ندارد. خواب را با میزان شرع و عقل می‌سنجیم و نه چیز دیگر. اگر فرض کنیم در مورد کسی خوابی دیدم حق ندارم آبرویش را ببرم ممکن است خواسته‌اند چیزی را بدانید ولی نباید به کسیی چیزی بگویید. ممکن است فرد گاهی از آینده، از خودش خبردار شود. این ها چیزی نیست که برملا شود.

هر چیزی که در ظاهر افراد می‌بینیم همان معیار ماست و ما باید به ظواهر عمل کنیم.

خواب بعضی اوقات برای خودمان مفید است. مثلاً من اگر پیش استادی رفت و آمد می‌کنم خواب‌هایی را که دیده‌ام از من می ‌پرسد. به خاطر اینکه این خواب‌ها نشان می ‌دهد من چه کار می کنم؟ در خودسازی یکی از چیزهایی که کمک استاد است همین خواب است. به وسیله خواب‌های شما می ‌گوید شما چه کاره‌ هستید. معمولاً می ‌تواند تا حدودی بفهمد و خود انسان هم می ‌فهمد.

معروف است پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) صبح که با اصحاب برخورد می‌کردند می‌فرمود: آیا نزد شما مبشّراتی هست؟ گفتند مبشّرات چیست؟ فرمود: خواب خوبی است که از آینده خبر دهد. این نشان می‌دهد که خواب می‌تواند کمک باشد.

مثلاً: کسی که در بیداری بعضی گناه ها را انجام می دهد و یا فکر یک سری گناه ها را می کند، در خواب راحت‌تر گناه انجام می ‌دهد تا بیداری.

شما هرچه به من پول دهید محال است که به ناموس مردم نظر کنم. آیا این از روی تقوای من است و یا از ترس اجتماع؟ برای همین است که بعضی افراد را می ‌بینید که انسان‌های محترم، با ادب و خوبی هستند اما موقعی که امتحانِ سخت‌تری فرا می‌رسد رد می‌شوند. این ها انسان‌های ارزانی هستند.

در خواب این حالت را انسان می‌فهمد. در خواب احساس آزادی می‌کند خیلی چیزها شکسته می‌شود. مناصب و مسؤولیت‌ها و القاب‌ها نیست. در این حالت ممکن است  که به ناموس مردم نظر کند، در این حال است که می ‌فهمیم خیلی ایمان نداریم و خواب کمک‌کار است.

مرحوم آیت‌ا... شیخ عبدالکریم حائری استاد حضرت امام می ‌فرمود: من در خواب هم با نامحرم تماس نمی‌گیرم. یکی از برکات خواب این است که میی فهمد چند مرده حلاج است چون خیلی از کارها را می ‌شود انجام داد که در بیرون نمی شود و وقتی در بیرون انجام نمی ‌دهیم خیال می‌کنیم آدم خوبی  هستیم. ولی انگار این خبرها نیست.

آداب خواب
کسی که می‌خواهد الهی سیر کند چگونه باید بخوابد؟
نوشته‌ای از مرحوم آسید احمد کربلایی تهرانی (از شاگردان مرحوم ملاحسینقلی همدانی از فقهای بسیار متبحّر و از انسان‌های بسیار خودساخته و استاد مرحوم آسیدعلی آقای قاضی) است که می‌فرماید: پیش از خواب تلاش کن چند چیز را رعایت کنی:

1ـ با طهارت باش: همیشه با طهارت باشید. در روایت است کسی که با وضو است در واقع مسلح در برابر شیطان است. گذشته از اینکه وضو نور است آدم اگر زره پوشیده باشد اگر تیر بزنند فرو نمی‌رود. قدرت دفاعی فرد بالا می‌رود. آنهایی هم که چشم برزخی دارند آدم‌های با وضو را نورانی می‌بینند و آدم‌هایی که وضو ندارند را تاریک می‌بینند.
در روایات هست قبل از خواب فرد خود را به دستشویی عرضه کند که برای سلامتی بدن لازم است.

2ـ رو به قبله بخواب: فرد موقع خوابیدن مستحب است رو به قبله بخوابد مانند مرده در قبر یعنی سینه‌ و صورتش به سمت قبله باشد.

3ـ با ذکر و نام خدا بخوابد.

4ـ روح خود را تسلیم خداوند کند.

در قرآن هست که وقتی انسان می‌خوابد روحش گرفته می‌شود روح انسانی‌اش بالا می‌رود و روح حیوانی باقی می‌ماند. اگر بخواهند برش می‌گردانند وگرنه بر نمی‌گردد.
به مقتضای آیه شریفه در مقام تسلیم روح خود به حضرت دوست جل و عَلی برآمده و بگوید:
این جان عاریت که به حافظ سپرده دوست
روزی رخش ببینم و تسلیم وی کنم
5ـ تلاوت 3 بار سوره توحید

6ـ تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها)

7ـ ادای شکر هنگام برخواستن از خواب
مستحب است بعد از بیدار شدن سر به سجده بگذارد و بگوید:
«الحمدلله الذی ردّ علیَّ روحی لِاَحْمَدهُ و اَعْبُدَه ؛ خدایا شکر که روحم را برگرداندی تا حمدت بگویم و بندگیت کنم».

8ـ قرائت آیت‌الکرسی بعد از بیدار شدن

9ـ نگاه به آسمان کردن و تلاوت این آیات: (آیه 190ـ‌ 194 سوره آل عمران)
اِنّ فی خلق السموات و‌الارض وَاختلاف اللیل والنهار لِآیاتِ لاولی الالباب
الذین یذکرون الله قیاماً و قعوداً و یتفکرون فی خلق السموات والارض ربنا ما خلقت هنا باطلاً سُبْحانکَ فَقِنا عذاب‌النار
ربّنا انّک من تُدخِلِ النارُ فَقَد اَخْزیْتَه و باللظالمین مِن انصار
ربّنا اِنّنا سَمِعْنا منادیاً ینادی لِلایمان اَن آمنوا بربّکم فآمنّا
ربّنا فاغفرلنا ذُنوبنا و کفّر عنا سَیئاتنا و تَوفّنا مع‌الابرار
ربّنا آتنا ما وعَدتنا علی رُسُلک و لا تُخذنا یوم القیامه انک لا تخلفُ المیعاد
وقتی از خواب بیدار می‌شود این آیات مستحب است خوانده شود یعنی هدف از زندگی، راه و مسیر خود را معین کند.
این آیات را آیات معهوده می‌گویند.

10ـ خواندن نماز شب
نماز شب روزی معنوی انسان را بسیار زیاد می‌کند.
/ 0 نظر / 5 بازدید