تاریخچه واژه ok


عده دیگری هم می گفتند OK کوته نوشت نام نوعی بیسکویت است که سربازان آمریکایی در زمان جنگ جهانی دوم استفاده می کردند. با وجودی که تمام این نظریه ها جالب بوده است، اما در نهایت نادرست از آب درآمد. چگونه؟

پژوهش های آلن واکر رید که استاد زبان انگلیسی در دانشگاه کلمبیا بود نادرستی تمام این نظریه ها را ثابت کرد. OK به صورت نوشتاری، نخستین بار در 23 مارس 1839 در روزنامه Boston Morning Post ظاهر شد و این روزنامه عمدا all correct را به صورت ok چاپ کرد.

 
علت این اشتباه عمدی هم این بود که در آن زمان تب استفاده از کوته نوشت ها بالا گرفته بود و در این کار حتی از نگارش اشتباه کلمات، کوته نوشت می ساختند چون جذاب تر به نظر می رسید. به عنوان مثال SP، کوته نوشت SmallPotatoes یا OFM کوته نوشت Our First Man، نمونه هایی از این موارد بودند که همگی فراموش شدند، اما بنا به دلایلی OK پایدار ماند.

یکی از این دلایل اتفاقی بود که در زمان رقابت انتخاباتی ون برن (Van Burren)، هشتمین رییس جمهور آمریکا افتاد. ون برن اهل Kinderhook نیویورک بود و مردم او را OldKinderhook یا OK می نامیدند. دور دوم رقابت انتخاباتی ون برن چنان داغ بود که نام او را بیش از گذشته سر زبانها انداخت. در همین زمان، یکی از مخالفان حزب دموکرات برای مخدوش کردن وجهه این حزب شایع کرد که اندرو جکسون - که حامی ون برن بود - به اشتباه all correct را به صورت oll korrect نوشته است.

این شایعه، اگر چه در دنیای سیاست بی اثر ماند اما در دنیای زبان، در کاربرد OK به جای all correct سهم خود را ادا کرد، به طوری که امروز OK در چهارگوشه دنیا جای خود را در زبان های مختلف باز کرده است.
/ 0 نظر / 5 بازدید