شکستن قلب می‌تواند باعث مرگ یک فرد شود؟!


این تغییرات معمولاً در طی شش ماه اول شکست‌های عاطفی رخ می‌دهد. دانشمندان معتقدند یکی از دلایلی که بعضی از انسان‌ها بعد از این که همسرشان فوت می‌کند به فاصله چند ماه بعد از فوت او می‌میرند یا به بیماری‌های سخت و حملات قلبی دچار می‌شوند.

البته وجود رابطه بین وضعیت احساسی و روحی انسان‌ها و سلامت فیزیکی آنها موضوع جدیدی نیست. محققان ده‌ها سال است که در حال تحقیق روی این موضوع هستند تا به تغییراتی که بعد از بروز مشکلات عاطفی برای انسان‌ها رخ می‌دهد، پی ببرند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند وضعیت روحی و احساسی انسان‌ها می‌تواند معیار بسیار مناسبی برای تخمین وضعیت سلامت انسان‌ها در آینده و پیش‌بینی این موضوع است که آیا ممکن است در آینده آنها دچار بیماری خاصی شوند یا خیر.

بر همین اساس در حدود 40 سال پیش دانشمندان تعدادی از رویدادهای زندگی و تأثیر آن روی سلامت افراد را معین کردند و بر اساس شدت تأثیر آنها روی سلامت و وضعیت روحی انسان‌ها، آنها را نمره‌گذاری کردند.

در پایین‌ترین سطوح می‌توان به تعطیلات یا جریمه شدن به دلیل سرعت زیاد در رانندگی اشاره کرد که به ترتیب از لحاظ قدرت تأثیرگذاری روی سلامت انسان‌ها نمره 13 و 11 کسب کردند. در بالاترین سطوح وقایعی مانند احساس بی‌مصرف بودن، طلاق و مرگ همسر قرار داشت که به ترتیب نمره‌های 47، 73 و 100 را کسب کردند.

دانشمندان معتقدند در صورتی که شما مجموع نمراتی که به دلیل این رویدادها در طی دو سال گذشته برایتان اتفاق افتاده است را جمع بزنید، می‌توانید با دقت خوبی احتمال بیمار شدن در آینده را تخمین بزنید.

برای مثال در صورتی که بعد از جمع این نمرات شما نمره‌ای بین 0 تا 150 دریافت کنید احتمال بیماری در شما پایین است. نمره بین 151 تا 299 نشان‌دهنده احتمال متوسط و نمره بالاتر از 300 نشان‌دهنده احتمال زیاد برای مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف مانند سکته‌های قلبی و مانند آن‌است.

البته این مطالعات بدان معنا نیست که در صورتی که فردی حتماً امتیاز بالای 300 کسب کرد به طور حتم به بیماری دچار می‌شود یا فردی که امتیاز پایینی کسب کرد به طور حتم از ابتلا به بیماری در امان است، اما تحقیقات نشان می‌دهد این آزمایشات می‌تواند معیار خوبی برای سنجش وضعیت روحی و احساسی انسان‌ها و سلامت ذهنی و جسمی آنها باشد.

یکی دیگر از موضوعاتی که اخیراً توجهات زیادی را به خود جلب کرده است رابطه بین زندگی پر استرس و سرطان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد زندگی پر استرس می‌تواند باعث ضعف شدید سیستم ایمنی بدن شود که این عامل هم به نوبه خود می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

تحقیقاتی که توسط مرکز سرطان انگلستان به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد استرس ناشی از خشونت‌های خانوادگی، شرط بندی، از دست دادن یکی از نزدیکان به دلیل طلاق یا مرگ و شکست‌های عاطفی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش داده و در بیمارانی که قبلاً دچار سرطان شده‌اند باعث بازگشت بیماری شود.
/ 0 نظر / 6 بازدید